Wartościowa książka

Lot nisko nad ziemią – blog książkowy

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Co jest wartego uwagi w książce Albeny Grabowskiej pt. “Lot nisko nad ziemią”?

Co jest wartego uwagi w książce Albeny Grabowskiej pt. “Lot nisko nad ziemią”?

Od niedawna możemy sięgnąć po “Lot nisko nad ziemią” Albeny Grabowskiej. Jest to książka z niesamowitym wątkiem psychologicznym o pracy z dramatycznymi przeżyciami i czasem na codzienną aktywność. Można ją określić jako bardzo smutną, wręcz wzruszającą historię kobiety, która nie zważając na szereg przeciwności losu, stara się walczyć w swoim imieniu o szczęście.

Czego dotyczy ta powieść?

Weronika Przybyszewska rozwija się w szczególnych późnych latach osiemdziesiątych, można to określić jako czas, kiedy jednostki były pozbawione marzeń o lepszym jutrze. Mimo to Weronika przeciwstawia się sytuacji, do której przyznają się jej ojciec i matka. Postanawia walczyć o siebie, najpierw wybierając szkołę średnią, a potem wymarzoną pracę przedszkolanki. Dopełnieniem przyjemności dziewczyny jest poznanie najwspanialszego mężczyzny, który staje się jej partnerem. Niestety, mimo fantastycznej miłości poszczególnych małżonków i fantastycznych starań, nie mogą oni mieć potomstwa. Z powodu odniesionych obrażeń Sławek, mąż Weroniki umiera. Jest to cios. Co będzie dla dziewczyny szczęściem i czy na pewno znajdzie sposób na odbudowanie swojego życia?

Jakie problemy porusza ta książka?

Co ma ogromny wpływ na naszą psychikę? Zazwyczaj są traumatyczne wydarzenia, w tym śmierć kogoś cenisz lub niezdolność do posiadania własnych dzieci. Autorka zastosowała terapię szokową, omawiając epizod bohaterki, który prowadzi do choroby, najpierw depresji, nerwicy, a także natręctw. Jak ważna jest pomoc bliskich, która często bywa odrzucana przez osobę dotkniętą chorobą. Weronika wierzy, że poradzi sobie ze szczególnym bólem po śmierci współmałżonka. Nie zauważa, że tego typu strata dotyka również innych ludzi. Sama zamyka się w świecie izolacji, nie dopuszczając nikogo do siebie.

Co może nam dać ta książka?


Wszystkie działania Weroniki skłaniają się ku jednemu, potrzebie bycia potrzebnym i zauważonym. Choroba odgrywa znaczącą rolę w nawykach dziewczyny, zniekształcając poczucie niezaprzeczalnego faktu, który ją otacza. Opisując spektakl Weroniki, autorka pokazuje nam, jak łatwo jest pomylić fakty z urojeniami. Ogromnym wyzwaniem będzie konsekwentna walka z chorobą. Samotność i konieczność bycia zauważonym jest widoczna z każdej strony powieści. Powieść “Lot nisko nad ziemią” nie jest łatwą publikacją. Sytuacja walki o zdobycie lepszego jutra determinuje właśnie to, jak wspomina się rodziców.